Leírás
Gerencsér Ferenc szerkesztésében megjelent Szakácslexikon előszavából:
„Az utóbbi húsz évben, az áldott és átkozott globalizáció egyik eredményeként, a kommunikáció hallatlan kiterjedése, az utazások mindennapossá válása, s természetesen az agrártechnika, a vegyipar, az élelmiszeripar s a biotechnika új korszakot nyitó fejlődésének hatására a magyar konyha (is) alaposan megváltozott.
Átalakult az ételek tartalma, stílusa, s óriási mértékben megnőtt a választékuk… A nemzeti konyhák legjobb fogásaiból rohamléptekkel kialakuló világkonyha egyik gyakorló szakácsműhelyévé váltak a magyar éttermek, s háztartások is. Ennek révén egyre inkább a finom, a tápláló s az egészséges ételek száma növekszik minden ország étlapján, hiszen csak azokat érdemes átvennünk egymástól…
E folyamattal együtt viszont nemcsak új ízekkel gyarapodunk, hanem új ismeretekkel is, új anyagok, fűszerek, fogások, konyhai eszközök (wok) nevével, tulajdonságaival, kezelésük receptjeivel, s bizony ezekkel megismerkedni – akár mint ételt fogyasztó vendég, akár mint jó konyhát vezető háziasszony -, nem haszontalan.
Ezeket gyűjtöttük össze ebben a könyvben, tehát az új gasztronómiai fogalmakat, no meg, szépszámmal régieket is, ti. például akár a „puliszkát”, vagy a „málét”, vagy a „kaszáslevest” kár lenne örökre elfeledni, akármilyen finom is különben egy „fecskefészek” leves. A gasztronómiai újdonságok megismerésével, vagy a régi fogalmak pontosabb átlátásával gazdagabbá válik az ember gondolkodása a táplálkozásról, vendéglátásról, vagy akár a saját kondíciójának és testsúlyának karbantartásáról is. Pl. egy görögországi nyaralás után az ember már másképp néz a szőlő levelére, mint korábban, amikor ugyanis rá sem nézett, mint haszontalan hulladékra, ma már tudjuk, hogy a legízletesebb „bundák” egyike, akár darált húsnak, akár remekül fűszerezett zöldségeknek.
Tehát ebben akar segíteni ez a lexikon kezdőknek s haladóknak egyaránt az éttermi asztalok mellett és persze a tűzhelyek „parancsnoki hídján”, a szakácskodó tudományuk, és vendéglátói kreativitásuk gazdagításában, vagy egyszerűen csak a nemzetközi étlapok átlátásában. „