Leírás
Kászoni Zoltán Wass Albert ősök, elődök kötetében Wass Albert nyomdokain haladva az ősi táj felületes szemlélő által fel nem fedhető, rejtett kincseit tárja az olvasó elé, miközben megismerhetjük egy főnemesi család több évszázados történetét.
„Az ősi és a kései Wass család élete, története nem csak az erdélyi mezőségi birtokon – településeken zajlott az eltelt 800 év folyamán, hanem az elválaszthatatlanul, mindig kapcsolódott a „Kincses Város”, Kolozsvár XII-XX. századi múltjához is: a Wass család mindenkori tagjai – de kiterjedt erdélyi, főnemesi rokonság is – a nyarat vidéki birtokaikon töltötték, de télire bevonultak Kolozsvárra, a maguk építette palotáikba.
A Wassok kiterjedt rokonsága: a Bánffy, Bethlen, Teleki, Rhrédey, Kemény, Tholdalagi, Sándor, Mikes, Kendeffy és más családok nem csak éltek, de haltak is Kolozsváron: a helybeli „Házsongárdi Phenteonban” temetkeztek.
Utóbbi a város öt évszázados fejlődését, múltját, az erdélyi magyar főnemesi családok kolozsvári jelenlétét is bizonyítja: a temetőben lépten-nyomon a grófi, bárói, nemesi címerekkel díszített kripták, emlékoszlopok, fejfák, kopjafák, temetkezési helyek sokaságára bukkanunk. Ezek közt található a Wassok temetkezési helye is, az aranyfeliratos feketemárvány obeliszkkel.
A Wass család múltját – az ősöket, elődöket és a maiakat bemutató e fejezetben a házsongárdi séta után – érdemes seregszemlét tartani a kolozsvári főnemesi kúriák soraiban is. Elsősorban a régi Fő téren (Mátyás király tér). Az átlőtt bölényfejes, címeres Wass Ottília-féle kispalota után a szomszédos Rhédey-házba is érdemes betérni. Itt székel a 800 éves Erdélyi Múzeum Egyesület, valamint a Wass család múltját feltáró és annak legszakavatottabb kutatója, Dr. W. Kovács András. A feltárt és közölt forrásokért – a nyolc évszázados dokumentumokért – mindkettőjüknek köszönettel tartoznak a Wass család történetével foglalkozó olvasók, kutatók, így e könyv szerzője is. De a Wass Albert kötetek olvasói is…”