Leírás
A kötet első átlapozásakor kitűnik, hogy tartalma több vonatkozásban is eltér az előző kilenc kötetétől.
A fajok egyharmada nem a kalapos gombák köréből kerül ki, hanem a többi, szintén igen változatos megjelenésű gombacsoportok képviselőiből. Az élő vagy az elhalt fák törzséből, ágaiból élő, azok anyagát lebontó, korhasztó taplófélék legalább olyan (ha nem nagyobb) fajgazdagságban élnek hazánkban, mint a kalapos gombák.
Az erdőkben, ligetekben vagy kertünkben keletkező faanyag lebontásával épp olyan jelentős szerepet játszanak, mint az avarbontó, vagy az élő fák gyökereivel együtt élő kalapos gombák. Némelyikükben gyógyhatású vegyületeket sejtenek, más fajuk a levegő tisztaságának mértékére vagy a talaj összetevőinek változásaira utal.
Tehát fontos „válogatni” e gombák seregéből is. A kalapos gombák bemutatott fajai között még mindig találhatunk értékes ehető fajokat, de mérgezőket éppúgy. Ez a gomba gyűjtéshez, a vadontermő gombák felhasználásához feltétlenül szükséges elővigyázatosságra is int, arra, hogy csak ellenőrzött gombát fogyasszunk.
A már Kelet-Ázsiában élő, ehető, termesztett gomba is elérhető számunkra mélyhűtött vagy konzerv formájában. Ebben a kötetben ez az ízletes japán tőkegomba is helyet kapott.